דפים

25 במרץ 2011

הרצאת פרופ' אריה דובי בנושא אנרגיה וגרעין

במסגרת אירועי "יום הגדולה האנושית" הישראלי שחל בישראל ביום חמישי האחרון נערך כנס בחסות מכון ירושלים לחקר שווקים. פרופ' אריה דובי מהמחלקה להנדסה גרעינית באוניברסיטה בן גוריון נשא הרצאה בנושא: "הסכנות המדומות של אנרגיה גרעינית והסכנות האמיתיות של הפחד ממנה". שלושה קטעים מן ההרצאה הועלו לבלוג הירוק.

חלק א' - אנרגיה = חיים 


חלק ב' - אנרגית רוח ואנרגיה סולארית = הדפסת כסף
חלק ג' - אנרגיה גרעינית הכורים בפוקשימה - סיכום.

10 תגובות:

shlomix אמר/ה...

היהירות שלו והסגנון הצעקני מעצבנים אבל צריך להשתדל להקשיב כי יש דברים בגו.
אני חושב שאין לאף אחד מנופול על העובדות והוא גם מעגל פינות כשהוא מציג נתון כזה במקום נתון אחר (גם אם כל הנתונים אמיתיים עצם הבחירה מה מציגים הופכת את הצגת העובדות לסובייקטיבית).

אהרן אמר/ה...

נא לאפשר הורדה של ההרצאות כקובץ קול.

תודה

יעקב אמר/ה...

הוא בהחלט הביע דעה בכמה נושאים, דעה שאפשר לחלוק עליה - אני חולק עליה.
1. peak-oil הבהלה של "הנפט נגמר". אפשר להירגע. יש נפט ויש גז ויש פחם לכמה מאות שנים. הם לא נגמרים כעת. ובעוד כמה מאות שנים הם לא יהיו רלווניים.
2. "עלייה של 2 מעלות בטמפרטורה גלובאלית עד שנת 2100 יהיו אסון. תל אביב וניו יורק יטבעו בים". זה בול-שיט מוחלט. גם אם פני הים יעלו ב 60 ס"מ או 1 מ' כמו שמנבאים נביאי הזעם, שום דבר לא ימחק ולא יקרה. בינתיים עולים פני הים בקצב של כ 15 ס"מ למאה שנה (עד 2100) ןלא רואים הגברה בקצב עליית פני הים, עד עכשיו.

3. בקשר לבעיות בתחנות הכוח הגרעיניות בפוקושימה: הוא לא אמר את כול האמת. ייתכן והליבות של שני כורים, מס' 2 ומס' 3 ניזוקו (לא בטוח אם ועד כמה). ייתכן וחלק מהדלק הגרעיני בתוך הליבות ניתך. המצב שם מסובך, ולא לחלוטין ידוע, ורחוק מלהגמר. אין לזלזל בחומרת הבעיה שם - למרות שעדיין אין ידיעה בטוחה על נזקים גדולים במיוחד לסביבה.

תומר אמר/ה...

בהחלט יש דרך לאגור חשמל עודף או לעשות שימוש בחשמל "זול" (לילה) כדי להפיק חשמל "יקר" (שעות עומס).

הנה 2 שעולים לי לראש:
אנרגייה פוטנציאלית - שאיבת מים למאגר מים.

אנרגייה כימית - הפרדת מים למימן וחמצן היכולים לשמש כחומר בערה בתחנת כוח או מצד שני שימוש באנרגייה האלקטרו-כימית של מימן בנוכחות מחמצן בתור תא דלק. (אלטרנטיבה בעלת נצילות הרבה יותר גבוה מפרויקט המכונית החשמלית של אגאסי שבוודאות תיפול ו\או תמוטט את המשק הישראלי עם מחירי אנרגייה גואים.

יעקב אמר/ה...

הרעיונות שאתה מציין הם כמובן ידועים, אבל הם אינם מהווים פתרון טוב לבעיית אגירת האנרגיה. הסיבה העיקרית היא איבודי האנרגיה שבתהליכים אלה.
אתה צריך להתקין מתקנים יקרים ומסובכים והם נותנים מעט מאד תמורה.
ומעל לכול עומדת הבעיה שהרוח והשמש מפיקים כמויות קטנות של אנרגיה, הם אינם ניתנים להגדלה כמותית למימדים שתואמים את הצרכים שלנו, ודומים למקורות האחרים (פחם או אנרגיה גרעינית).

בועז אמר/ה...

ראוי לציין כי תגובתו של יעקב מתייחסת לקטעים בהרצאה שאינם מופיעים בוידאו.

בעת עריכת החומר לטובת הצגתו בבלוג יישמתי את עצתו של פרופ' דובי והשתדלתי להציג את הנושאים המבוססים על ידיעה ולא על ספקולציות אופנתיות.

בועז

מתי א. אמר/ה...

Shlomix,

אני דווקא אהבתי את הסגנון האפודיקטי והבלתי מתנצל שבו הוא מביע את דבריו. זה היה אחד הדברים שבעיני עשו את ההרצאה שלו כל כך מהנה. אבל זאת רק דעתי.

מתי א. אמר/ה...

בועז,

חבל שקיצצת את ההרצאה. גם אם הוא הביע דברים המבוססים על "ספקולציה אופנתית", עדיין היה ראוי לכלול אותם ולתת לצופים להחליט.

האזרח דרור אמר/ה...

הפוסל במומו פוסל
יש פתרון לאגירת אנרגיה. כמובן שהוא כרוך בהספד אנרגיה. אבל יש.

טורבינות רוח לא חייבות להיות בשטח שאין בו שום דבר, מקימים אותן באיזורי חקלאות.

אנרגיה גרעינית בעייתית בגלל היותה נסמכת על משאב מתכלה.

הסבסוד לאנרגיה גרעינית הוא לא מה שמצויין כאן - זה לא כולל את העלויות של טיפולים בתקלות, את הטיפול בכור גרעיני לאחר תקופת השימוש בו, ואת השמירה על הדלק הגרעיני לאחר תקופת השימוש בו שצריכה להמשך אלפי שנים.

אנרגיה היא דבר חשוב - ולכן צריך לחסוך בה בצורות הייצור, בשימוש חוזר במתכות ועופרות, בהקטנת השימוש ברכב פרטי , בשיפור הבידוד של בתים וכן ביצירת אנרגיה מתחדשת. אנרגיה גרעינית יכולה להיות פתרון ביניים שיש לו את המחירים והסכנות שלו.

יעקב אמר/ה...

הפקת אנרגיה היא תהליך קשה, יקר, ובעל תוצאות לוואי. כול אנרגיה.

אבל בלי אנרגיה אין חיים, כול החיים שלנו מבוססים על אנרגיה, מאז למד האדם להשתמש באש.
אנרגיה גרעינית יקרה ובעייתית, אנרגיית פחם - יש לה את הבעיות שלה. אבל הבעיה הגרועה מכול היא מחסור באנרגיה. אנו צריכים להזהר ולא לפסול מקור אנרגיה זה או אחר - מבלי שיהיה לנו מקור תחליפי, זמין, אמיתי, ובעל יכולת מוכחת, במקומו. שמש ורוח אינם מקורות שמסוגלים לספק את צרכי האנרגיה שלנו, בטכנולוגיות שקיימות היום. אפילו לא אפס קצהו של הכמויות שאנו זקוקים להן.

באשר לאנרגיה גרעינית - שהדלק שלה כביכול מתכלה - יש בלי סוף חומרים שניתן להפיק מהם אנרגיה גרעינית, וטכנולוגיות למיזור דלק "משומש" כך שלמעה אין בעיה של אפשרות שהדלק הגרעיני יתכלה.