17 בינואר 2018

“פיק אויל” אמתי


"פיק אויל" היא הדעה (או הטענה) שאמרה שכמות הנפט שבבטן האדמה הולכת ואוזלת, ואחרי שתפוקת הנפט העולמית תגיע לשיא, היא תחל לרדת בהכרח, והנפט יתייקר מאד, ויהיה משבר גדול בעולם כי הנפט מספק חלק ניכר מצריכת האנרגיה העולמית שעליה מבוסס השגשוג של האנושית.
שיא ייצור הנפט בארה"ב היה בשנת 1970, בה הייצור היה 9.6 מיליון חביות ליום. על הייצור העולמי – התחזיות דיברו על "פיק" בשנת 2007, או בין 2020-30.
אבל, מסתבר שבארה"ב יש שפע של נפט, והשיא הישן של שנת 1970 נשבר או עומד להישבר בימים אלה כאשר הייצור של ארה"ב עומד להגיע ל 10 מיליון חביות ביום. ובשנה שלאחריה, 2019, מנבאים ייצור ברמה שנתית ממוצעת של 11 מח"ב, ולהגיע אולי למקום ראשון בעולם (לפני רוסיה). להלן גרף על כמויות הנפט שהופקו בארה"ב – גרף של רויטרס לפי נתונים של משרד האנרגיה של ארה"ב.


הכלכלה החופשית (פחות או יותר) פועלת כמצופה. המחירים הגבוהים של הנפט ששררו עד 2014 (150 דולר לחבית) אותתו שיש מחסור בנפט וביקוש גדול. יזמים נרתמו למשימה והגבירו ההשקעות הן בחיפושי נפט והן בפיתוח טכנולוגיות להגברת התפוקה. ואכן – התפוקה גברה. המחירים ירדו החל מ 2014 עד לרמה של כ 24 דולר לחבית (הם היום ברמה 65-70 דולר). מדינות אופ"ק נאלצו לקצץ בייצור הנפט כדי למנוע ירידת מחירים יותר גדולה. במקביל התפתח מאד מקור משלים (או חליפי) לנפט – הגז. בבריטניה, למשל, החלו בקידוחי ניסיון להפקת גז בשיטת הפראקינג. התוצאות, בינתיים, טובות מאד, ואפשרי שבמחוז בולנד יש רזרבות גז שיכולות לספק את צריכת בריטניה לכ 47 שנים. יש בבריטניה אזורים נוספים בעלי פוטנציאל, אבל אישורים לביצוע קידוחים עדיין לא התקבלו שם.

הנבואות השחורות של "פיק אויל" היו נבואות סרק, על בסיס אידאולוגי. הנפט לא יאזל, לא בקרוב, ולא בעתיד הרחוק יותר. ה"פיק אויל" האמתי הוא שיאי הייצור שנשברים כול שנה מחדש, עד הודעה חדשה.
תחזית מפורטת לייצור נפט ב 2018 – ראו כאן.


יעקב

3 תגובות:

Anochi אמר/ה...

קרטר בשנת 1977
בעיית האנרגיה היא הבעיה הגדולה ביותר מולה אנו ניצבים...
https://youtu.be/-tPePpMxJaA

הטקסט:
http://www.presidency.ucsb.edu/ws/?pid=7369

יוני אמר/ה...

יעקב, פוסט מצוין. רק הערה אחת: תחזית הפיק-אויל לא נוגעת ישירות לכמות הנפט, אלא היא תחזית כלכלית - שמחיר הוצאת הנפט מן האדמה יהיה יותר ממחיר השווי שלו ולכן התפוקה תרד. כמובן, זה עוד יכול לקרות, אם באיזו דרך נס ימצא תחליף (למשל פתאום כל המכוניות בעולם יעברו לנסוע בגז...). עד אז, אני מסכים עם הכתוב בפוסט.
ואגב -לא סתם שהתפוקה עולה בממוצע רב שנתי, אלא נתון יותר מעניין (אולי) - כמות העתודות גם היא גדלה ברציפות, ז"א מעולם לא היו צריכים להשתמש בהן, ורק ממשיכים למצוא עוד עתודות.

יעקב אמר/ה...

תחת השם "יאזל" מסתתר תהליך. ראשית אוזל הנפט במרבצים קלי הפקה (שבהם עלות ההפקה נמוכה), אח"כ נאלצים להפיק נפט בעלות הפקה יותר גבוהה, ממרבצים קשים (למשל בעומק גדול באדמה או בים)... וכך הלאה עד שבמרוצת הזמן יילך ויאזל הכול. ככה טענו אנשי פיק-אויל.

מה שהמאלת'וסים האלה לא לקחו בחשבון - הוא אותו דבר שמאלת'וס עצמו לא לקח בחשבון בנבואות הרעב שלו: הטכנולוגיה משתפרת יותר מהר מאשר הנפט אוזל. הטכנולוגיה החדשה מאפשרת א. להפיק נפט במחיר הפקה נמוך גם ממרבצים "קשים" ו ב. להפיק נפט ממרבצים נוספים שקודם לא ניתן היה להפיק מהם בגלל העדר אמצעים או כלים טכנולוגיים.

בקיצור: כמו שכמות המזון בעולם אינה סופית (אלא אינסופית) כך גם כמות הנפט. זאת - בגלל ההתפתחות הטכנולוגית. השכל האנושי מתגבר על המגבלות הטבעיות...