12 באוגוסט 2018

"כדור החממה" – הפחדה ישנה


"מחקר" חדש בנושא האקלים התפרסם לאחרונה בביטאון האקדמיה למדעים בארה"ב PNAS, ובו תחזיות מפחידות במיוחד תחת הכותרת Hothouse Earth – כדור החממה.
בתמצית אומר ה"מחקר" שעליית ריכוז הפד"ח באטמוספירה עלולה להעביר את כדור הארץ למצב (שיווי משקל) אקלימי חדש (וקבוע) שבו הטמפרטורות יהיו 5-4 מעלות גבוהות מהיום (לפחות), פני הימים גבוהים יותר ב 10 עד 60 מ' ביחס להיום.


המאמר אומר שמעבר להתחממות הנגרמת ישירות על ידי הפד"ח (בשיעור 1.5-4.5 מעלות עד 2100 לפי הערכות IPCC), הרי עלולה ההתחממות לדחוף את האקלים לנקודות מפנה או נקודות אל-חזר tipping points – שאחריהן תשתחרר שרשרת של תהליכים – feedbacks  - שלא ניתן יהיה לעצור או להפוך (ראה תמונה), ויובילו את כדור הארץ למצב איזון (או מצב קבע) חדש – אותו הם מכנים "כדור החממה" – hothouse earth – מצב הרה אסון.

אפילו נצליח לעמוד ביעדי הסכם פאריס, ו"לעצור" את ההתחממות על גבול 2 מעלות זה עלול לא להיות מספיק כדי למנוע את המעבר לנקודות האל-חזר, וההידרדרות. לכן – מסקנתם: האנושות צריכה לעשות מאמצים על-אנושיים כדי להפסיק את פליטת גזי החממה (כלומר הפד"ח – מקור הסכנה), ואף כדי להביא להקטנה של ריכוז הפד"ח. ז"א: "דרושים שינויים דראסטיים באורח החיים"... אמן סלע.

To reverse this potential domino effect, climate change needs to be combated on all fronts, the report says, with "collective human action" is required to steer us away from this potential threshold, including "decarbonization of the global economy, enhancement of biosphere carbon sinks, behavioral changes, technological innovations, new governance arrangements, and transformed social values."

תרגום חלקי: "פעולה אנושית קולקטיבית", "שינויי התנהגות", "הסכמים חדשים בין ממשלות", "ערכים חברתיים חדשים"... בלה... בלה... בלה...
כמובן, כול העיתונות קפצה על המאמר כעל מציאה גדולה ופרסמה תחזיות מפחידות מאד, כמו שהם אוהבים. פורנוגרפיה של אסונות. הנה וואינט, הנה CNN



ה"מחקר" הזה חסר ערך. המילה "מחקר" מופיעה במרכאות כי זה לא מחקר. החוקרים לא בחנו שום דבר חדש, לא חקרו שום תופעה, לא מדדו שום נתונים ואף לא עשו ניתוח חדש של נתונים קיימים.
No new science, no new data, no new scenario and consequently no new cause for panic.
"לא מדע חדש, לא נתונים חדשים, לא תסריט חדש, ולכן לא סיבה חדשה לדאגה" סיכם מבקר אחד.
זהו מאמר ספרותי, או פיוטי אם תרצו. כולו מילים, לא עובדות, לא נתונים ולא חישובים. רק שירה מלווה באיורים נאים, ראה למעלה. הם עצמם אומרים בPNAS  שזו "פרספקטיבה" ולא מחקר, כלומר "נבואה" מבוססת על תחושת בטן ולא על נתונים כמותיים.
המחברים אינם אומרים שזה יקרה היום או מחר... אולי בכמה מאות שנים, אולי בכמה אלפים... (וואינט ממציא לזה תאריך: 2300) תהליך הדרגתי ואיטי ... אז... למזלנו, יהיה זמן להתרגל ולהסתגל... ו- "מזל טוב" עם הנבואה לאלף שנים קדימה... הנה נבואה שלי: בעוד אלף שנים האנושות תראה שונה לחלוטין מאשר היא היום, בין אם יש התחממות גלובאלית ובין אם אין. נבואות לאלף שנים הן שטות ולא חוכמה, גם אם הן מתפרסמות ב PNAS, ונכתבות על ידי פרופסורים "מכובדים".
ד"ר קורי מסכמת את הדעות השונות שהושמעו בעיתונים השונים. הסיכום הטוב ביותר היה באתר הסטירי "הבצל" The Onion : "התקווה הכי טובה לאנושות היא שהמאמר שלנו הוא המצאה חסרת שחר".
אבל – אם אתה פוגע לאופנה העכשווית קל מאד לעשות כותרות גדולות מכול שטות.
יעקב



אין תגובות: