13 בדצמבר 2016

שטייניץ והשקרים הירוקים.


יש קטגוריה שנקראת "שקרים לבנים" – כאשר עדיף, אולי, לשקר מאשר לאמור את האמת. למשל: אם אשתך שואלת אותך: "יקירי, אתה אוהב אותי?" מה אתה יכול כבר לענות?

לקטגוריה זו נוספו השקרים הירוקים. ראו את הכותרת בכלכליסט: "שטייניץ: תוך 10 שנים רוב הייצור של חשמל בישראל יגיע מאנרגיה ירוקה". זו, כמובן, שטות מחלטת ושקר גס, אבל... זה שקר ירוק, זה שקר אופנתי, זה שקר שגורם לשומע להרגיש טוב (כמו התשובה שלך לשאלת אשתך). ואולי זה גם שקר שלא גורם נזק. שירגישו טוב הטמבלים, מה אכפת לי? בעוד 10 שנים אני לא אהיה שר ולא אהיה חייב דו"ח לאף אחד.

צריך לאמור ששטייניץ היה זהיר, וכנראה הוא לא אחראי לכותרת, אותה כתב איזה עורך מתחכם ב"כלכליסט" (שימו לב למילה העדינה "מתחכם" – עוד שקר לבן...). שטייניץ אמר (ציטוט של כלכליסט): "בעוד 10 שנים שיעור החשמל ממקורות מתחדשים יהיה 80%, והמקורות המתחדשים הם שמש רוח וגז". בסדר, הנה עוד שקר ירוק: חשמל מופק מגז הוא "מקורות מתחדשים". נבהיר: הגז הוא דלק פחמי, "מאובן" (מתכלה, לא "מתחדש", בדיוק כמו הפחם והנפט), שגורם לפליטת הפד"ח הנוראיות. הוא פולט ב 50% פחות פד"ח מהפחם, וב 90% פחות מזהמים, אבל הגז איננו, בשום אופן, "מקור מתחדש".
באותו כנס נאמר כי "משרד האנרגיה צפוי להקצות עד שנת 2030 היקף של 17% מסך צריכת החשמל עבור אנרגיות מתחדשות, העיקרית שבהן אנרגיה סולארית." זה יותר הגיוני, ואפילו יותר קרוב לאפשרי מבחינה טכנית, אבל זה עומד בסתירה גמורה לכותרת של כלכליסט. וגם: העובדה שמשרד האנרגיה "יקצה" (אם יקצה) לא אומר שזה מה שיהיה...
המצב היום הוא שהשמש מפיקה אולי 2% מהחשמל הנצרך, וזה אחרי לפחות שמונה שנים של מאמץ עליון להחדיר אנרגיית שמש באמצעות סבסוד כבד, בשיטה "יעלה כמה שיעלה". התפוקה של הרוח היא בדיוק אפס, מהסיבה הפשוטה שאין הרבה רוחות בארצנו, ולכן גם לא מתקני ייצור חשמל מרוח (טורבינות רוח). הלוואי שגם לא יוקמו, כי הם מהווים פגיעה קשה בטבע, בנוף, בבני אדם ובציפורים.
השמש והרוח אינם אלא אשליה כי הם לא מסוגלים לספק חשמל באופן סדיר, ויציב, ובכמויות הגדולות הנדרשות – ולא חשוב מה אמר שטייניץ וכמה סובסידיות תשלם הממשלה. הגז, לעומת זאת, כבר מספק היום כ 40% מהחשמל שלנו, והוא בהחלט מסוגל לספק את הכול. זה יהיה ממש לא חכם שכול אספקת החשמל שלנו תהיה מבוססת על דלק אחד ויחיד (הגז) אבל זה בהחלט אפשרי מבחינה טכנית, וכנראה, נוכח מרבצי הגז שלחופינו, גם כדאי מבחינה כלכלית.
עוד אמר שטייניץ: "החזון שלנו הוא שבכל משק בית ובכל בניין יוכלו לשקול ברצינות לייצר את החשמל שלהם על גגותיהם בעצמם, ולכן נקל על הבירוקרטיה ונאפשר את זה מבחינה רגולטורית". הלוואי וכן יהיה רצון. הלוואי שכול אדם ואדם יוכל להתקין לוחות שמש על גג ביתו כרצונו, בלי שום מגבלות, בלי "הסדרות" בלי סובסידיות, בלי "מונה נטו", בלי מכסות ובלי אישורים. אם אכן כול אדם ואדם יתקין על גגו לוחות שמש נוכל, בתיאוריה, להפיק כ 20% מצריכת החשמל שלנו מהשמש. כי זו עובדה: השמש מפיקה חשמל כ 20% מהזמן. לא יותר. (וגם באותם 20% מהזמן יפעלו מרבית תחנות הכוח הגזיות, כי לא ניתן לכבותן ולהדליקן מחדש כול כמה שעות).
אז הנה, השקרים הירוקים הצטרפו לשקרים הלבנים – כולם אומרים אותם, ואף אחד לא מאמין להם.
יעקב

אין תגובות: