17 בדצמבר 2016

שקרים ירוקים של גוגל

השקרים הירוקים הפכו לנורמה, וכול העולם מרגיש חובה עמוקה להשתתף בחגיגת השקר והצביעות. גוגל, אחת החברות הגדולות בעולם מנפיקה שקרים המותאמים לגודלה.  גוגל פרסמה הודעה דרמטית שהחל מהשנה הבאה היא תפיק את כל (100%) החשמל שהיא צורכת (וזה הרבה) ממקורות מתחדשים.


וואו! כול האנרגיה שלה מתחדשת! איזה יופי! ומי אמר שמקורות מתחדשים אינם יכולים לספק את צרכי החשמל שלנו – הנה הם מספקים את כול צרכי גוגל! נכון? לא נכון. שקר ירוק.

גוגל עובדת 24/7, ו 60,000 עובדיה ברחבי העולם, עם מאות מרכזי שרתים צורכים הרבה חשמל. גוגל צריכה חשמל 24/7, לא רק כאשר השמש זורחת, או הרוח נושבת, שזה בערך 20% מהזמן. גוגל מקבלת חשמל סדיר ויציב מהרשת (מתחנות גרעיניות, פחמיות וגזיות) בדיוק כמו כולם. בפסקה הלפני אחרונה, בתחתית העמוד של הודעתם, הם מודים בעובדה בסיסית זו. כלומר – הם מקבלים חשמל מהרשת. הטענה שגוגל פועלת בחשמל ירוק היא שקר. (מן הסתם יש להם גם דיזל-גנרטור ענק, בכול מרכז תפעול, למקרה חרום, של הפסקת זרם מהרשת).

אז מה העניין עם טענתם? ובכן – גוגל חתמה חוזי רכישה ארוכי תווך עם מתקני רוח ושמש שמפיקים חשמל "ירוק". אבל, מאחר ואין לה מה לעשות עם חשמל זה (באותו רגע ואותו מקום בו הוא מופק) – היא מיד מוכרת את החשמל לחברות החשמל המקומיות (בלי קשר למרכזי התפעול והשירות של גוגל), במחיר סיטונאי, כלומר באותו מחיר שהם קנו מהיצרנים. (חברות החשמל חייבות במילא לרכוש את כול החשמל הירוק שהיצרנים מייצרים כאשר הרוח מועילה לנשוב, כי תקנות ממשלתיות מחייבות אותן לעשות זאת, יעלה כמה שיעלה).

אז מה הועילה גוגל? מה ההבדל בין המצב שהיצרנים הירוקים מוכרים ישר לחברות החשמל לבין המצב שהם מוכרים לגוגל וגוגל מוכרת מיד לחברות החשמל באותו רגע ואותו מחיר? אין שום הבדל. פשוט ההתערבות של גוגל והחוזים לרכישת חשמל ירוק אינם רלוונטיים לשום דבר. הם סתם תרגיל פיקטיבי של פרסום עצמי, או בעברית קלסית: בלוף. (בעברית מודרנית קוראים לזה ספין).

גוגל חברה מאד ירוקה, בלי קשר לספין הזה (הם עצמם הצהירו על כך!). היא משקיעה כסף במתקני חשמל מתחדש. ככה למשל היא שותפה בפרויקט הסולארי-תרמי הגדול אייבנפה, בקליפורניה. כמה כסף השקיעה גוגל באייבנפה? לא ברור. אייבנפה מומנה באשראי בנקאי בערבות ממשלת ארה"ב, וממענקים ממשלתיים. בעלי הפרויקט (ביניהם גוגל) כנראה השקיעו בערך אפס מהכיס שלהם. לעומת זאת הם ייהנו מהכנסות גבוהות ממכירת חשמל מסובסד. באותו אופן השקיעה גוגל בעוד פרויקטים ירוקים, יחד עם עוד משקיעים רבים. "השקיעו" (אם השקיעו מעבר למענקים וההלוואות) כדי להרוויח מהסובסידיות לחשמל ירוק.
אז, היום השקר הירוק הוא אופנתי מאד, וכול החברות מרגישות חובה להנפיק שקרים יותר גדולים ממתחרותיה.

יעקב
אין תגובות: