27 בפברואר 2019

פאניקה אקלימית-גלובאלית מסוכנת.


נעשה מאמץ מרוכז בשבועות האחרונים להפחיד כמה שיותר ולזרוע פאניקה בנושא ההתחממות הגלובאלית. טיפוסי מאמר זה בניו יורק טיימס בשם: "זמן לפאניקה". האומר "העולם מתחמם בצורה קטסטרופאלית ורק הפחד יציל אותנו". "בשנה שעברה צלה את חצי הכדור הצפוני גל חום  שהרג עשרות, שריפות יער בקליפורניה שרפו יותר ממיליון אקרים... הוריקנים הבריחו 3 מיליון סינים ומחקו כמעט אי בהוואי" "באוקטובר פרסם ה IPCC  דו"ח מפחיד שהפעיל את האזעקה, תוך פירוט התוצאות האסוניות של התחממות בשיעור 1.5 מעלות הצפויה עד 2050". (מ 1880 בערך, עת החלו המדידות, עד השנה עלו הטמפרטורות בכ 1 מעלה). דייויד אטנבורו, יוצר סרטי טבע מה BBC  אמר: "התמוטטות הציוויליזציה וההשמדה של מרבית עולם הטבע תתרחש אם לא ננקוט פעולה מידית". מכון המחקר החברתי הבריטי IPPR פרסם דו"ח תחת הכותרת: "משבר! הסביבה מתפרקת!" שגם הוא פורסם על ידי ה BBC. למרות שהכיל אי דיוקים והגזמות.

מדוע צץ פתאום גל ההפחדות ההיסטריות האלה כעת? האם היו גילויים מדעיים חדשים אודות הסכנה האקלימית? לא, לא היו שום גילויים חדשים, וגם לא אסונות טבע חריגים. חממיסטים מנצלים כול אסון טבע כמו סופות או גלי חום או שריפת יער, או אפילו גלי קור (כמו השלג בלאס ווגאס, ראו סרטון), כדי לזעוק "געוואלד! התחממות גלובאלית". אבל, אסונות טבע כמו סופות, שיטפונות או בצורת תמיד התרחשו, גם לפני שהייתה "התחממות גלובאלית" (לפני 1950 בערך), התרחשו בלי קשר להתחממות, בלי קשר לפליטות פד"ח ובלי קשר לבני האדם. אפילו ה  IPCC  עצמו כתב שאין שום נתון על עלייה במספר אסונות הטבע או בעוצמה שלהם בשנים האחרונות כלומר – אין שום הוכחה ואפילו לא שום רמז של ממש על קשר בין ההתחממות הגלובאלית לאסונות האקלימיים. כול הטענות האלה מצוצות מהבטן של החממיסטים. אסונות טבע תמיד היו ותמיד יהיו, לצערנו, בלי קשר לבני האדם, ובלי שנוכל למנוע אותם. האסונות האקלימיים האחרונים זכו לתהודה גדולה בגלל החדירה של אמצעי תקשורת חדשים שמביאים את כול התמונות מכול פינות העולם, כול יום, לטלוויזיה בסלון שלנו, ובגלל ריבוי האוכלוסייה שגורם לריבוי נפגעים. (הוריקן או שריפה במקום לא מיושב לא גורם לקורבנות).

מדוע בכול זאת גל הפאניקה? בגלל שאין ירידה בפליטות הפד"ח העולמיות, אלא ההיפך, הפליטות ממשיכות לגדול בכ 1-2% לשנה, כול שנה, עובדה. לפחות מאז וועידת כדור הארץ בריו, ב 1982, מדברים ומטיפים בלי סוף על הצורך הדחוף להקטין או להפסיק את פליטת הפד"ח (משריפת פחם, נפט וגז), וירידה אין. הדו"ח האחרון של ה IPCC   (האו"מ) אומר שחייבים כבר עכשיו להוריד, בלפחות 45% עד 2030, ולהגיע לאפס פליטות ב 2050. [fat chance]. החממיסטים חושבים שהסיבה להמשך הפליטות היא שהאנשים לא מודעים לחומרת הבעיה, ולדחיפות, ולכן ממשיכים ב"עסקים כרגיל" ולא עושים מספיק וגם מסרבים לשלם – להוציא את סכומי העתק הדרושים, שמשמעותם – הקרבה וירידה ברמת החיים וברווחה. לכן, לא רק מצווה אלא הכרח הוא להפחיד כמה שיותר, לזרוע אימה ופאניקה, כדי שסוף, סוף יתחילו להוריד פליטות. ואם רק האנשים יהיו מודעים ויתאמצו מספיק – הפליטות תרדנה, כי אין דבר שאנשים לא מסוגלים לעשות אם רק רוצים מספיק.

אלא שהפליטות לא יורדות לא בגלל חוסר מודעות או רצון. הן לא יורדות בגלל שירידה אינה אפשרית, כי אין לנו מקורות אנרגיה חליפיים. [מלבד אנרגיה גרעינית, שיש עמה סכנות אחרות]. קיום האנושות והציוויליזציה שלנו תלויה בשימוש באנרגיה, בכמויות גדולות. בימי הביניים השתמשו האנשים בהרבה פחות אנרגיה, בבהמות עבודה לעבודות השדה ובעצים מהיער לחמום הבתים – דהיינו – חיו ללא חשמל, פחם, נפט או גז ופליטות. אז חיו על פני כדול הארץ רק כמיליארד אנשים (לעומת 7.5 מיליארד היום) ו95% מהם חיו בעוני קיצוני, על סף הרעב. הימים ההם חלפו ברוך השם, (ואנו לא היינו רוצים שיחזרו) ומה שהוציא אותנו מהעוני של ימי הביניים היה השימוש באנרגיה פחמית. היום עדיין אין לנו תחליף לאנרגיה הפחמית. השמש והרוח הם אשליה, אין בכוחם לספק את הצרכים הגדולים באנרגיה של העולם העכשווי. לכן, לא תהיה ירידה בפליטות, ולא חשוב כמה פאניקה יזרעו החממיסטים, וכמה הטפות יטיפו, וכמה שנתאמץ. ניסיון לכפות חיים ללא אנרגיה יהרוס את הציוויליצזיה שלנו באופן מידי וודאי, הרס הרבה יותר גדול ומהיר ובטוח מהסכנה של ההתחממות הגלובאלית.

בנוסף – לא ברור שאפילו אם תהיה ירידה בפליטות הפד"ח (וזה לא יקרה) – הדבר ישפיע על האקלים בכלל. האמונה של החממיסטים על היות הפד"ח המשפיע היחידי של האקלים היא מוגזמת ביותר. האקלים מושפע מהרבה גורמים, מרביתם טבעיים (לא נתונים לשליטת בני האדם, כמו למשל – השמש). עליות וירידות בטמפרטורות היו במשך כול ההיסטוריה (וכנראה יהיו תמיד) עוד הרבה לפני שבני האדם החלו לפלוט גז פד"ח על ידי שריפת דלק פחמי. עליות הטמפרטורות של היום החלו עוד ב 1850 בערך, עת הסתיים עידן הקרח הקטן, וכולם מסכימים שעליות אלה (בהתחלה) לא נגרמו על ידי בני אדם, כי עד בערך 1950, כמות הפד"ח שבני האדם הוסיפו לאטמוספרה היו זעירות ולא יכלו עדיין להשפיע. כללית – היכולת של בני האדם להשפיע על האקלים (כלפי מעלה או מטה) מוגבלות ביותר (או לא קיימות כלל).
סיכום: פאניקה חרטא-ברתא.

1. הטענות על אסונות אקלימיים מופרזות ביותר. עד כה לא נגרם שום נזק על ידי ההתחממות הקלה שהייתה, ובעתיד – אנו לא יודעים, אבל סביר שנוכל להסתגל לשינויי האקלים, ללא אסונות גדולים.
2. אין אפשרות כרגע לחיות ללא אנרגיה, ואין לנו מקורות אנרגיה חליפיים, בלתי פחמיים. הדיבורים על "אפס פליטות" [עד 2050!] הם אוטופיה שטותית.
3. הסכנה הגדולה והמידית הנשקפת לציוויליזציה שלנו היא מצד אלה המנסים לגזור עלינו מחסור באנרגיה ובחשמל. אין לנו, לבני האדם, יכולת לשנות את האקלים. אבל בהחלט יש לנו את היכולת להחריב את הציוויליזציה שבנינו בעמל רב של דורות, בעזרת אנרגיה פחמית.

יעקב


2 תגובות:

ביולוג ירושלמי אמר/ה...

יעקב, זה לא מדהים שלמרות כל הטכנולוגיה והקידמה, עדיין אין לנו מקור אנרגיה חליפי "אמיתי"?
אני סבור שאתה צודק. ללא אנרגיה, אין חיים כמו שאנו מכירים אותם היום.
נחזור לחרוש שדות עם בהמות משא ולחיות כמו בימי הביניים.
אתה מכיר אופציות אחרות?

יעקב אמר/ה...

אנרגיה גרעינית - בעתיד.
בינתיים נמשיך עם אנרגיה פחמית, זה עובד...