14 בספטמבר 2009

ד"ר נורמן בורלאוג, ז"ל.האגרונום והמדען הדגול, אבי ה"מהפכה הירוקה", ד"ר נורמן בורלאוג נפטר אתמול בגיל 95. (ראו ערך מורחב בוויקיפדיה)

הוא פיתח וטיפח זנים חדשים של חיטה ואורז שתפוקתם גדולה פי כמה מהזנים הישנים. בזכותו נמנעו מגפות רעב בארצות העניות. בשנות ה 1950-60 היו אנשים מתים ברעב, בדך שיגרה, בארצות כמו הודו או מקסיקו – כי היבולים הדלים של הדגנים אל הספיקו להזנת האוכלוסייה הגדלה. נורמן בורלאוג פיתח זנים חדשים, שתפוקתם (ליחידת שטח) גדולה פי כמה, ובכך אפשר למדינות אלה לייצר מספיק מזון ולמנוע רעב. מקסיקו אף הפכה ליצואנית של חיטה. כיום גם הודו ופקיסטן מספקות את כל תצרוכת המזון שלהן, ואינן נזקקות לסיוע חיצוני. ראו את הגרף של גידול התפוקה החקלאית:
אומרים שהוא הציל ממוות יותר אנשים מכל אדם או ארגון אחר אי פעם.
על פועלו הוענק לו בפרס נובל לשלום ב1970, כאשר הפרס עדיין היה שווה משהו, וכן זכה בפרסים בינלאומיים רבים.
הוא גם היה "ספקן" בנושא האקלים. הוא אמר שאין ספק שיש התחממות, אבל אין אפשרות לדעת כמה ממנה נובע מפעילות אנושית (דתפ"ח) וכמה ממחזור אקלימי טבעי.

פעילים ירוקים רבים הטיחו בו ביקורת, ולא בגלל הספקנות האקלימית (אותה ביטא רק לאחרונה). בדיוק הישגיו הגדולים ביותר הם הנושא לביקורת. הם רואים בריבוי האוכלוסייה בעולם כאסון הגדול ביותר של כדור הארץ, ואת נורמן בורלאוג "אשם" בכך שהציל אנשים מרעב, ותרם בכך לריבוי גדול עוד יותר.

איש גדול, יוצא דופן באמת.
(מאמרים וראיונות: בירחון reason , ומאמר של איסטברוק, CNN , ניו יורק טיימס)
יעקב

אין תגובות: