31 באוגוסט 2016

טסלה היא אנרון?

על הפסדיה הענקיים של יצרנית המכוניות החשמליות טסלה כתבנו לאחרונה. כעת התפרסם ניתוח של חברה למחקר כלכלי, דבונשייר גרופ, המשווה את המודל העסקי של טסלה לזה של חברת אנרון.
תזכורת: חברת אנרון Enron  הייתה חברה אמריקאית ענקית שעסקה באנרגיה, חשמל , נייר וסחורות אחרות. היא דיווחה על הכנסות ענקיות של 111 מיליארד דולר בשנת 2000, והעיתון "פורצ'ן" הכתיר אותה "החברה הכי חדשנית באמריקה" במשך 6 שנים רצופות. ואז, בסוף 2001, התברר שכולה הייתה הונאה, הדוחות הכספיים היו מזויפים, וכול העסק התפרק בשערורייה ענקית.

מאמר לפני כשבוע, בוול סטריט ג'ורנל פתח בכותרת: "טסלה מדברת בגדול, לא מקיימת" ומנה 20 הבטחות של אלון מאסק שלא קוימו ב 5 השנים האחרונות. הפסדיה התפעוליים של טסלה, יחד עם נהלים מוזרים ובלתי תקינים של דיווח כספי – מזכירים את אנרון. זו האשמה מאד כבדה. ויש פרשנים שהסירו את הכפפות וקוראים לטסלה "הונאת פונזי" או (בעברית) משחק פירמידה (בדומה לאנרון).


בגרף למעלה רואים את תיאור המצב הכספי של טסלה לפי סטנדרד דיווח חשבונאי מקובל- GAAP (בקו ירוק), לעומת הדוחות הכספיים בגרסה שטסלה מפרסמת (קו אדום). כלומר: המצב הכספי גרוע מאשר מדווחים.
מאסק (וטסלה) הם גם נתמכי סעד ( באמריקאית: Welfare King) – עסקי מאסק קיבלו כמעט 5 מיליארד דולר סיוע ממשלתי. העסק בנוי במידה רבה על סובסידיות ממשלתיות. כך למשל, שילמה מדינת נבדה 1.3 מיליארד דולר עבור המפעל החדש של בטריות שטסלה הקימה שם. כול מכונית חשמלית שטסלה מוכרת מקבלת מענק של 7500 דולר מהממשל הפדראלי, ועוד 2500 דולר ממשלת קליפורניה (אם היא נמכרת במדינה זו). סובסידיות דומות מעניקות ממשלות אירופה למכוניות טסלה הנמכרות באירופה.

הפרשן של פורבס אומר שטסלה היא עסק אופנתי, תקין פוליטית, אבל לא תקין כלכלית. המכונית החשמלית היא מוצר נחות שפשוט אינו נחוץ. היא נולדה בעת שפחדו שהנפט אוזל, עת מחיר נפט עלה שמימה.  הפחד היה מוגזם, מחירי הנפט ירדו מאז, אין מחסור בנפט. הטכנולוגיה של מכוניות בנזין ודיזל התקדמה בינתיים והמכוניות האלה הן גם יעילות יותר (צורכות פחות דלק לק"מ) וגם נקיות הרבה יותר. מבחינת פליטת מזהמים, נקיות המכוניות החדשות ב 99% יותר מדגמי 1970. לעומתן – המכונית החשמלית היא מכונית ה"פולטת במקום אחר" – כלומר פליטות הזיהום של המכונית החשמלית מתרחשות בתחנות הכוח שמספקות את החשמל. כלומר: הטענה שהמכונית החשמלית נקייה לחלוטין אינה נכונה. בכול מקרה, כמויות המכוניות החשמליות לסוגיהן שנמכרות הן זעירות עד זניחות, למרות הסובסידיות, ותכנית הסובסידיות עומדת להיגמר בקרוב (אם לא תחודש).

מזכיר לכם משהו? בטר-פלייס ז"ל? עסק שבנוי על רגש, אופנה, התלהבות, יחסי ציבור של מנהיג כריזמטי, תקינות פוליטית, סובסידיות... כול הסממנים מתאימים. נחיה ונראה.


יעקב

תגובה 1:

Sassi6 אמר/ה...

ההוכחה במבחן ההצלחה, כי אלון מאסק, מנכ"ל טסלה, הפך ב-2021 לאיש העשיר בעולם, וב-2021 הרוויח קרוב ל-118 מיליארד דולר, הלוואי עלינו, תודה