1 בנובמבר 2010

אנרגיה סולארית בגרמניה – חלומות ומציאות.

הנה מאמר המביא נתונים על אנרגיה סולארית בגרמניה, כולל הרבה קישוריות לאתרי נתונים ולמחקרים רבים בנושא.
הוא מתרכז בנושא אחד – FIT feed in tariffs – התעריף שמשלמות חברות החשמל עבור חשמל סולארי המופק מקולטים פוטו-וולטאיים המותקנים על גגות וחצרות של אנשים פרטיים. השורה התחתונה: זה עולה הרבה מאד כסף ומפיק מעט מאד חשמל.

גרמניה הכריזה על מדיניות לפיה חברות החשמל חייבות לקנות אל כול החשמל המופק על ידי אנשים פרטיים מקולטים PV  - photo-voltaic במחיר של כ 54 סנט לקילווט, לעומת מחיר של כ 22 סנט שבו הן מוכרות את החשמל ללקוחות. את ההפסד מפזרים בין צרכני החשמל על ידי העלאת התעריפים לכולם.
אצלנו משלמים עבור חשמל כזה פי 6 מהמחיר לצרכן, אבל הטילו מגבלה על הכמות הכוללת היכולה ליהנות ממחיר מסובסד זה. בגרמניה אין מגבלה, ואנשים מתקינים קולטים בקצב גבוה, כי זה יוצר רווחים נאים למשקיע על חשבון שאר האנשים, צרכני החשמל.
עד 31 באוגוסט 2010 הותקנו בגרמניה כ 525,000 מערכות סולאריות כאלה, בהספק נומינאלי של 14,680 מגווט (כלומר – הספק, כאשר השמש זורחת).

ההתקנות שנעשו משנת 2000 (כאשר החלה תכנית הסובסידיות) ועד 2009  עלו למתקינים כ 69 מיליארד דולר. התעריף הגבוה מובטח ל 20 שנה, לפיכך מעריכים שהעלות לצרכנים, עד שנת 2029 תהיה כ 73 מיליארד דולר.

ייצור החשמל בגרמניה, ב 2009, היה 594,100 ג'יגה-וט-שעה ( גו"ש ( מזה – 6758  גו"ש סולארי – שהם כ 1.1% .
בשנת 2009 הוציאו חברות החשמל כ 3.54 מיליארד דולר עבור חשמל סולארי – שהם כ 0.54 דולר לקוט"ש. באותו זמן הן קנו, מתחנות כוח רגילות, חשמל במחיר 0.058 דולר בשעות רגילות ו 0.075 דולר בשעות עומס – זהו מחיר השוק של החשמל, לפני הוצאות החלוקה ללקוחות. כלומר: החשמל הסולארי עלה לחברות החשמל בערך פי 10 מהחשמל הרגיל.

לשם השוואה: בארה"ב היו, בסוף 2009, רק 1256 MW חשמל PV, ועוד כ 400 MW חשמל סולארי מתחנות כוח גדולות.

חשבון אחר מראה שחברות החשמל יכלו לקנות את החשמל הרגיל, בשעות שיא, עבור מחיר של 0.75 מיליון דולר ליום, לעומת המחיר של 5.4 מיליון דולר ליום ששילמו עבור החשמל הסולארי PV שנאלצו לקנות לפי חוק.

הזמינות של החשמל הסולארי אינה מובטחת והיא לסירוגין (תלוי בשעה ובמזג האוויר), לכן חייבות חברות החשמל להבטיח את האספקה ממקורות רגילים (פחמיים, הידרו וגרעיניים), וכאשר מגיע החשמל הסולארי עדיין פועלות תחנות הגיבוי, כך שהוא לא חוסך הרבה פליטות. אפילו אם יש חסכון קטן בפליטות פד"ח, הרי המחיר עבור חסכון זה הוא אסטרונומי.

כמו כול מדיניות של סובסידיות, גם זו אינה יכולה להימשך לנצח. הכסף של הממשלה אינו אינסופי. ממשלת גרמניה אכן הכריזה על ירידה במחיר ה FIT בשנה הבאה, דבר שכנראה יביא לירידה בהתקנות PV. כלומר – החשמל הסולארי יישאר באזור ה 1-2%  מהצריכה, ולא יתרומם מעבר לזה.
ובאשר למקומות העבודה שקיוו שהאנרגיה המתחדשת תיצור – רוב מקומות העבודה נוצרו בסין, כי שם מייצרים את כול הפאנלים הסולאריים ואת המתאמים שמרכיבים את המערכות האלה.

מפליא הוא כיצד מנהיגים פוליטיים מתעלמים מכול נתון הנדסי-כלכלי, מכול שיקול מעשי, והולכים שולל אחרי רעיונות רומנטיים התלושים מהמציאות כמו "קולט פוטו-וולטאי על כול גג" ושאר הפנטזיות של האנרגיה המתחדשת...
יעקב

אין תגובות: