6 בנובמבר 2012

חגיגת פטפטת כחול-לבן. ועידת אילת-אילות לאנרגיה מתחדשתוועידת אילת-אילות החימישת לאנרגיה מתחדשת תתקיים בין התאריכים 27-29 בנובנמבר באילת. מאחר ופנייתנו לחברת אקסון-מובייל, וגם לאחים קוך לממן השתתפותנו בוועידה לא נענו, אני הולך לקטול אותה מראש.

זו עוד וועידת פטפטת סרק המתכנסת באתר נופש, במלונות יוקרה, והינה שופעת בקוקטיילים, ערבי גאלה, טיולים ושיזוף על החוף לפי מיטב המסורת האקלימית. יש גם הרצאות ותערוכות. המטרה המוכרזת של הוועידה היא להציג את חידושי הטכנולוגיה הירוקה בישראל בפני משקיעים פוטנציאליים, ולאפשר למשתתפים להתעדכן במידע חדש. אין שום רע בלהציג חידושי טכנולוגיה ולשוחח עליהם, וגם אין שום פסול בהבאת משקיעים זרים ויצירת קשר ביניהם ליזמים ישראליים. אבל, אני חושש ש 98.2% מהמשתתפים הם פקידי ממשלה, בין אם של ממשלת ישראל או של ממשלות זרות. אלה אנשים מסוג "הממונה על קשרי חוץ במשרד התמ"ת" או "הממונה על תחום האנרגיה במשרד החוץ" או הממונה על קשרים בינלאומיים בממשלת קוריאה, ובעלי משרות דומות, בגופים ממשלתיים או באוניברסיטאות, אצלנו, ובחו"ל.  כנראה שיש מעט מאד משקיעים של ממש - משקיעים פרטיים, או נציגי קרנות הון סיכון פרטיות, או אנשים שמשלמים את ההוצאות מכיסם.

מאחר ואני קטן אמונה, חשדן, וצר אופקים, אני חושד שרוב מבין המשתתפים המעטים השייכים לקטגוריה של "יזמים פרטיים ומשקיעים" באים לוועידה, לא כול כך לשם שמיים (בשביל "להתעדכן"), כמו בשביל לשכנע את השרים והפקידים הנוכחים להגדיל את הסובסידיות והתמיכות הממשלתיות לענף, כלומר – למטרות שנור.

בקיצור, זו וועידת כיף לפקידים ממשלתיים ולשנוררים, על חשבון הציבור.

מעבר לזה משתתפים בוועידה כ 20 הזנקים (סטארט-אפ) ישראליים המציגים בה את הפרויקטים שלהם ומנסים לעניין משקיעים. אני חושד (אך איני יודע) שגם השתתפות החברות האלה מומנה על ידי הציבור, באמצעות קרו עידוד של התמ"ת או של משרד האנרגיה. הפקידים החוגגים זקוקים לעלה תאנה, להצדקה לכאורה של הבזבוזים. חברות ההזנק הם עלה התאנה.

שיהיה ברור: אני מכבד ומעריך את היזמים והמדענים שהקימו את חברות ההזנק, ושעובדים במרץ לפיתוח מוצרים חדשים בתחום האנרגיה (ובכול תחום אחר). אני מקווה שהוועידה תצליח והיזמים יגייסו הרבה הון להמשך פיתוח המצאותיהם. אני לא בטוח שוועידה ראוותנית ויקרה היא הדרך הנכונה ליצירת קשר עם משקיעים, אבל הביקורת שלי איננה כלפי חברות ההזנק, שמורכבות מממציאים אוטנטיים.

בין 20 הפרויקטים שייוצגו יש מיזמים בתחום אנרגיית הרוח, השמש, הביו-דלק, ומכשור העזר. כולם טוענים שהשיטות שהם מפתחים תהינה יעילות יותר וזולות יותר בהרבה מהשיטות הידועות עד עתה. אם הפרויקטים ישיגו את המטרות שעליהן הם מצהירים, או אפילו רק רבע מהן, זו תהיה התפתחות משמעותית ומבורכת בתחום ייצור האנרגיה המתחדשת. אבל, כול הפרויקטים הם בשלב של רעיון ראשוני, ועוד לא הגיעו לשלב הפרוטוטיפים והוכחת הייתכנות. בדרך כלל, אחוז קטן של הפרויקטים בשלב התפתחות ראשוני זה מצליחים להגיע לידי מימוש.

אני מאחל הצלחה ליזמים, ואילו לפקידי הממשלה החוגגים (כאמור 98% ) אני מאחל הוריקן.

יעקבאין תגובות: