29 ביולי 2012

ההימור של פסקל

בלז פסקל, ויקיפדיה
המשך התגובה ל RC.

בלז פסקל (1623-1662) היה מתמטיקאי, מדען ופילוסף צרפתי, שהתלבט בשאלת קיום האלוהים. הוא הגה את הרעיון שנקרא "ההימור של פסקל", (Pascal's Wager) שאומר ככה:
אם אלוהים אינו קיים, אינך מפסיד דבר אם אתה מאמין בו, אך אם אלוהים קיים ואינך מאמין בו, אתה מפסיד הכול.
"מפסיד הכול" – פירושו, לפי פסקל, שאתה נשרף בגיהנום לנצח.
זו בערך העמדה של מודאגי האקלים (כפי שמבטא, בין השאר RC) – "האקלים חיה נוראית ורגישה – למה להרגיז את החיה?" למה להרגיז את אלוהים ?
השאלה הזו היא מסוג השאלות של "למה אתה מכה את אישתך?" – היא מניחה כנתון את הנושא השנוי במחלוקת – האם האקלים באמת רגיש לפד"ח? האם הפעולות שלנו "מרגיזות את החיה" או שמא החיה בכלל לא שמה לב שאנו עשינו משהו? אבל, לא ניכנס שוב לוויכוח הזה, ונדון כאן בשאלה מדוע אנו "מרגיזים את החיה".

האם אנו פולטים פד"ח סתם ככה, מתוך רשעות או שרירות לב? האם בגלל "רדיפת הבצע של קברניטי התעשייה" – כמו שאומר ד"ר האנסן? האם הקטנת הפליטות זה רק עניין של רצון – כמו למשל החלטה על דיאטה?

ובכן – אנו פולטים פד"ח בתהליך ייצור אנרגיה. אנרגיה היא היסוד עליו בנויה הציביליזציה שלנו, עצם הקיום האנושי. המין האנושי שרד והתפתח בזכות יכולתו לרתום את האנרגיה לשרותו. החיה מתקיימת בזכות האנרגיה של שריריה אותה היא מפיקה מהמזון. האדם למד להשלים את האנרגיה של שרירי גופו, ולהיעזר באנרגיה של חיות הבית (הסוס, השור), באנרגיה של האש (שלב מאד בסיסי בהתפתחות האדם), ואח"כ בעבודה של מכונות מונעות באנרגיה. אין חיים בלי אנרגיה, צימצום בצריכת האנרגיה פירושו ירידה ברמת החיים, ולגבי מספר מיליארדים של אנשים שגם ככה בקושי מתקיימים – צימצום באספקת האנרגיה פירושו כלייה.

האמת הפשוטה היא שהיום אין לנו מקורות אנרגיה שאינם פחמיים, שאינם פולטים פד"ח. אפילו האנרגיה של הגוף שלנו פולטת פד"ח – בנשימה שלנו. לחדול מלפלוט פד"ח פירושו להפסיק לנשום. (יש אנרגיה הידרואלקטרית ואנרגיה גרעינית, אבל גם לזה מתנגדים ה"ירוקים" ולא ארחיב על זה כעת). האנרגיה המתחדשת (שמש ורוח) היא אשלייה, היא סיפורי אגדות, כמו שאומר, בצדק, ד"ר האנסן (ומיליון אנשים אחרים, וכמו כול מי שעיניים בראשו יכול להבחין). אין בכוחם לספק את צרכי האנרגיה העצומים שלנו. אולי, בעתיד, תתרחשנה פריצות דרך מדעיות וטכנולוגיות, ונצליח לפתח מקורות אנרגיה בלתי פחמיים. יש להניח ולקוות שאכן הדבר הנפלא הזה יקרה בקרוב. אבל היום – אין מקורות אנרגיה אחרים, ואין לנו מושג ירוק מתי יהיו. להקטין את הפליטות היום בלתי אפשרי בלי להקטין את אספקת האנרגיה, וזה מוביל ישירות לגידול בעוני. אולי גידול בעוני (רמת חיים יותר צנועה) זו מטרה רצויה (מבחינה אידאולוגית) לאינטלקטואלים רבים, אבל זה לא משהו שאפשר לשכנע בני אדם נורמליים להסכים לו. אז איומים בגיהנום, ובכדור ארץ דמוי וונוס – לא יעזרו.

בואו נחזור למשל של ידידינו ריצ'רד אלי ו  RCמהפוסט האחרון: "אדם נמצא בחדר סגור ומואר שעל קירותיו מאות מתגי חשמל". הוא לא יודע מה המתגים עושים. חלק עלול לכבות את האור, או, יותר סביר, לעמעם אותו. חלק עשוי להכניס לחדר מים ולחם. האדם צמא ורעב. מה הוא עושה? יושב בפינה משותק מהפחד מפני כיבוי אורות, וגווע ברעב? לא, הוא מסתכן ומנסה את המתגים. האדם רוצה לשרוד, ההישרדות אינה מובנת מאליה, והיא כרוכה בסיכונים.

לבסוף אגיד את המובן מאליו: הטיעון הזה של RC ("למה להרגיז את החיה") אינו טיעון מדעי, הוא טיעון תיאולוגי, הוא התגלמות מודרנית של ההימור של פסקל.

יעקב


25 ביולי 2012

קוריאה הדרומית – מעצמת אנרגיה גרעינית.


תחנת כוח גרעינית חדשה, שין-קורי 2, החלה בהפקה סדירה של חשמל החודש. זאת התחנה הפעילה מס' 23 בקוריאה. כעת מפיקה קוריאה כשליש מהחשמל שלה מתחנות גרעיניות.
התחנה החדשה היא פרי תכנון ובניה של קוריאה עצמה, קוריאה מעצמה עצמאית בנושא בניית כורים גרעיניים. הדגם של התחנה הוא התאמה קוריאנית לדגם ישן של ווסטינגהאוז האמריקאית. המעניין הוא שהבנייה נמשכה רק 5 שנים, לפי לוח הזמנים המתוכנן, ללא איחורים או חריגות תקציב. עוד שלוש תחנות נמצאות בבנייה וצפויות להכנס לפעולה ב 2013 ו 2014.
על פי התכנית האנרגיה של הממשלה, שאושרה מחדש בשנה שעברה, תפעיל קוריאה 40 כורים ותפיק כ 59% מהחשמל מתחנות גרעיניות עד 2030. כעת כושר הייצור הגרעיני הוא 20.7 GWe, ולפי התכנית יהיה 27.3 בשנת 2020, ו 43 בשנת 2030.
אספקת החשמל בקוריאה, לשנת 2010 הייתה: 44% פחם, 31% גרעין, 20% מגז, 3% מנפט ו 2% מהידרו. קוריאה מייבאת את כול הדלקים (כולל אורניום) מחו"ל. האנרגיה הגרעינית הוא המקור הזול מכולם.
קוריאה בונה תחנות גרעיניות לא רק בשביל עצמה, היא החלה לייצא את שרותיה, ולאחרונה חתמה על חוזה לאספקה של 4 כורים לאיחוד נסיכויות המפרץ, בשווי של כ 20 מיליארד דולר. היא גם מציעה כורים לתורכיה וירדן. פרטים מלאים על תחנות הכוח הגרעיניות של קוריאה תמצאו כאן.
יעקב

15 ביולי 2012

עשרות מיליוני אנשים עלולים להידרדר למעגל הרעב.זאת הכותרת במאמר בדה-מרקר המספר על העלייה התלולה במחירי המזון, בעיקר התירס בשווקי הסחורות בעולם. העלייה נובעת מגל החום והבצורת שהיה בארה"ב שהביא לירידה גדולה בתחזית היקף היבולים לשנה זו.
מזג אוויר חם ויבש ברוסיה, אוקרינה וקזחסטן גרם גם למדינות אלה להוריד את תחזיות היבולים גם אצלם.

אחת הסיבות הגדולות לקשיים הצפויים באספקת המזון (בייחוד תירס) לא מצוינת בכתבה.  זוהי מדיניות שריפת התירס בתור דלק (אתנול), בארה"ב.

בעקבות ההיסטריה של ההתחממות הגלובאלית (ובגלל סיבות נוספות, חלקן פוליטיות) החליטה ממשלת ארה"ב, (יחד עם ממשלות האיחוד האירופי) לשרוף את חלק מהיבול שלהם בתור דלק. 40% מיבול התירס של ארה"ב, שהוא היבול הגדול בעולם, משמש לייצור אתנול לשם שריפה במנועי במכוניות.
חוק האמריקאי (מהשנים 2005-7) מחייב את יצרניות הדלק להשתמש ב 2 או שלושה מיליארד גאלון (כמות העולה כול שנה) של אתנול (מיוצר מתירס) כדי למהול אותו בבנזין למכוניות.
בינתיים הבינו, והכירו מרבית הירוקים, כולל אל גור, בשגיאה שבמדיניות זו. האתנול אינו חוסך פליטות פד"ח כלל, אינו עוזר במאום לצמצום הפליטות – המטרה המוצהרת של המדיניות. בכול זאת, החוק בדבר השימוש בביו-דלק נשאר בתוקף, איש אינו הולך לבטלו או לשנותו, לא בארה"ב ולא באירופה.
ממשיכים לשרוף את המזון בתור דלק.

אולי, ההידרדרות למעגל הרעב זה המטרה האמיתית של התומכים בחוקי הביו-דלק. הם הרי שייכים לאותו מחנה בעל אידיאולוגיה מלת'וסית, המאמין שריבוי האוכלוסייה בעולם היא הבעיה האמיתית.
בני אדם נורמאליים היו שמחים שיש לנו שפע של נפט וגז לשרוף במנוע, כדי שנוכל להשתמש במזון להזנת בני אדם.

יעקב