18 ביולי 2012

הקרחון וההתחממותגוש קרח ענק, בשטח 120 קמ"ר (כפול משטח מנהטן) ניתן מהקרחון פטרמן בגרנלנד, והחל לצוף בים, מבשר לנו וואינט.

זו הפעם השנייה תוך שנתיים שקרחון פטרמן מאבד שטח ענקי. האם זו ההתחממות הגלובלית? קשה עדיין להוכיח...
 
קשה להוכיח שזו ההתחממות הגלובאלית, אבל למה לא לנסות להפחיד בכול זאת, על ידי שימוש בלשון חלקלקה וזריעת רמזים? זו האופנה היום – כול דבר קשור להתחממות הגלובאלית.

גוש קרח בגודל פי שניים ניתק מאותו קרחון בשנת 2010 כפי שרואים בתמונה הימנית.
זו תופעה לחלוטין נורמאלית ושגרתית. קרחונים הם נהרות ענקיים של קרח, הזורמים אל הים, כמו כול נהר אחר, אך באיטיות גדולה. כאשר הקרח מגיע אל הים, גושים נשברים מהקרחון היבשתי והופכים לקרחונים צפים. אין שום דבר חדש או יוצא דופן בתופעה שצולמה, שום דבר שקשור להתחממות גלובאלית.
יעקב


4 תגובות:

איל אמר/ה...

לפי התמונות ברור שהקרחון ממשיך לגדול לתוך הים ולכן כל כמה שנים קצהו נשבר.
הייתי מתחיל לדאוג כאשר התהליך הזה היה מפסיק.

יעקב אמר/ה...

עדיין ייתכן ויש מצב שהקרח הולך ונמס, כלומר, כמות הקרח שנמסה כול שנה גדולה מכמות הקרח החדש שנוספת בצורת שלג, במשך השנה, וזאת בממוצע רב שנתי.
אבל, אין קשר בין התופעה של הנתקות גושי קרח לבין התופעה של קיטון הנפח הכללי של הקרח (קרוב לוודאי שיש קיטון כזה).

זה כמו להסתכל על שפך של נהר לים ולהגיד: וואו, המים המתוקים הולכים ואוזלים כי הם נשפכים לים.

איל אמר/ה...

לפי מה שקראתי לא מזמן דווקא המדידות מראות על התוספות קרח בקרחונים שבמרכז גרינלנד - היינו הם הופכים לגבוהים יותר.
ועדיין, אנחנו מאד רחוקים מהמצב שהיה כאן רק לפני כמה מאות שנים בהן גרו אנשים בגרינלנד.
ושוב, מדהים אותי שהשאלה מה גרם לגרינלנד להיות ברת יישוב ומה גרם לה לקפוא שוב אינה מטרידה את שופרי ההתחממות האנתרופוגנית.
אולי, רק אולי, התהליך חוזר על עצמו?

יעקב אמר/ה...

לפי מיטב זכרוני, יש מדידות המראות על קיטון הקרחונים בגרנלנד. הלכו וחישבו שלפי קצב הקיטון יקח אולי 12,000 שנה לקרח להימס רובו. שנהיה בריאים עד אז...

אל תשמיץ את גרנלנד, היא מיושבת היום, ותמיד הייתה מיושבת. אבל, בימי הביניים, הויקינגים גידלו שם חיטה ובהמות. יש שרידים אירכיאולוגיים המלמדים על כך.
גם מצאו, מתחת לקרח הנסוג, חתיכת עץ. בדקו את גילה, גילו שהיא בת כ 1000 שנה, כלומר, בשטח שנחשף לאחרונה נמצאו ענפים שצמחו שם לפני 1000 שנה. יש להניח שלא צמחו מתחת לקרחון...